David Haye vs John Ruiz

David Haye'in Jean Mark Mormeck ile yaptığı WBA ve WBC Yarı Ağır Siklet Dünya Şampiyonluğu maçından bir an

WBA Ağırsiklet Dünya Şampiyonu David Haye

Eski WBA Ağırsiklet Dünya Şampiyonu John Ruiz

Eski WBA Ağırsiklet Dünya Şampiyonu John Ruiz

Birkaç ay önce Valuev galibiyeti ile WBA Ağırsiklet Dünya Şampiyonluğunu kazanan İngiltere’li boksör David Haye’in bu ünvanını korumak için ilk maçını Manchester,İngiltere’de 3 nisanda bu ünvanın eski sahibi ve şu an WBA’in bir numaralı contender’ı (dünya şampiyonu ile ünvan maçına çıkmaya aday boksörler) olan JohnRuiz ile yapacağı resmi olarak açıklandı.Maçın resmiyet kazandığını Haye dün yaptığı basın toplantısında açıkladı.Mücadele Manchester’da M.A.N Arena’da yapılacak.Mücadelenin İngiltere’de yapılmasından çok mutlu olan Haye şunları söyledi.

10 yıldan beri İngiltere’de bir ağırsiklet dünya şampiyonluğu maçı yapılmıyordu.Herkesin bildiği gibi WBA Ağırsiklet Dünya Şampiyonluğu ünvanını Valuev’den almak için Almanya’ya gitmeliydim. Şimdi yeteneklerimi büyük Britanya halkı önünde sergileme zamanı.Bu maçı MEN Arena’da yapacak olmamdan dolayı gerçekten çok mutluyum.Orada Ricky Hatton,Joe Calzaghe hatta Mike Tyson’ın bile maçlarını izlemek için birçok defa bulundum.Atmosfer her zaman muhteşemdi.”

Şampiyon David Haye’in kariyerine baktığımızda profesyonel boksa yarı ağır siklette başladığını görüyoruz.Yarı ağır siklette 4 büyük federasyondan en az 3’ünün dünya şampiyonluk kemerlerini kazanarak elde edilen tartışmasız dünya şampiyonluğu ünvanına ulaşan Haye bu noktaya gelene kadar dünya şampiyonluğu yaşamış,şampiyonluk için ünvan maçlarına çıkmış isimleri nakavt etmeyi başardı.Sonrasında ağır siklete geçme kararı alan Haye ilk maçını tecrübeli boksör Monte Barrett ile yaptı ve rakibine 5 roundda 5 kez saydırdıktan sonra 5.roundda rakibini nakavt ederek etkileyici bir başlangıç yaptı sonrasında WBA Ağırsiklet Dünya Şampiyonu pozisyonunda bulunan Valuev ile ünvan maçına çıkan Haye yine etkileyici bir performans göstererek Valuev’in elinden ünvanını aldı ve yarı ağır siklette kazandığı başarıların yanına bir de WBA Ağır Siklet Dünya Şampiyonluğunu ekleyerek.Olağanüstü bir kariyer yapma yolunda çok önemli bir adım daha attı.David Haye dünyada özellikle çok hızlı ve sert indirici yumrukları ile tanınıyor.

John Ruiz ise Ağırsikletin en tecrübeli isimlerinden ağırsiklette 2 kez dünya şampiyonluğu yaşayan Ruiz ve WBA Ağırsiklet Dünya Şampiyonluğunu ünvanının da eski sahibi.Kariyerinde Tony Tucker,Evander Holyfield,Kirk Johnson,Hasim Rahman,Fres Oquendo,Andrew Golota,Jameel McCline gibi şöhretli isimleri mağlup etme başarısı gösteren tecrübeli boksör.WBA Ağırsiklet Dünya Şampiyonluğu ünvanını son olarak Valuev’e kaptırmıştı.Sonrasında kemerini geri almak için  Valuev ile tekrar ünvan maçına çıktı ama 12 round sonunda tartışmalı bir karar ile sayıyla mağlup ilan edilerek.Ringden eli boş ayrıldı.Ruiz’in 7.roundda teknik nakavtla aldığı son maçını türk kökenli boksör Adnan Serin ile yapması da bizler için ilgi çekici bir nokta.

Bakalım Haye Ağırsiklette şampiyon olarak çıktığı ilk ünvan maçında ünvanını koruyabilecek mi yoksa Ruiz 3. kez dünya şampiyonu mu olacak?

İstatistikler:

David Haye: Galibiyet 23 (21 Nakavt)+Mağlubiyet 1 (1 Nakavt)= 24

Nakavt Oranı: %87

John Ruiz : Galibiyet  44 (30 Nakavt) + Mağlubiyet 8 (1 Nakavt) + Beraberlik 1 = 54

Nakavt Oranı: % 55.56

Tarih: 3 Nisan 2010

Yer: İngiltere

Reklamlar

33 Responses to David Haye vs John Ruiz

 1. msg4 dedi ki:

  Nisanda bu maçın yapılacağı zaten uzun zamandır belliydi ama nisanın kaçında olacağı netleşmemişti zira Valuev ile olan maçından önce David Haye’e Myspace üzerinden bir mesaj atmıştım bayağa bir süre yanıt alamamıştım.Sonrasında

  ”Geç yanıt verdiğim için üzgünüm fanlarımdan çok mesaj geliyor.Nisan’da John Ruiz ile yapacağım maçı takip et.Ayrıntıları http://www.hayemaker.com/ adresinden bulabilirsin”diye yanıtlamıştı.

  Ben Hayemaker’ın çok ekstrem bir şey olmazsa John Ruiz karşısında tekniğiyle,hızıyla,gücüyle,çabuk refleksleriyle,boks zekası ile ringden galibiyetle ayrılacağını düşünüyorum. böylece profesyonel kariyerindeki 24.galibiyet ve muhtemelende 22. nakavtını yapacaktır.John Ruiz’de profesyonel kariyerinde 54 maça çıkmış yukarıda başlıkta da değindiğim üzere birçok önemli ismi yenmiş deneyimli bir boksör.stili de bana zevk vermiştir ama düşüncem bu şekilde

  Ruiz kariyerinde sadece David Tua’ya nakavt olmuştu.Çok kötü bir nakavttı belki de ölümden dönmüştü.2. nakavtını da David Haye’den alır diye düşünüyorum.Muhtemelen bu maçtan sonrada boksu bırakır ve bir daha hayatı boyunca David diye bir isim duymayı da istemez. 🙂

 2. cleef dedi ki:

  msg merhaba.bizde artık worldpress ailesine katıldık.
  sadece profesyonel boksun olduğu platforma senin ve diğer boksseverlerin yorumlarını bekliyoruz

  http://boksarena.wordpress.com/

 3. msg4 dedi ki:

  Merhaba Cleef yeni adresinize biraz baktım.güzel görünüyor.Wordpress’in zaten blogger’dan çok daha kaliteli olduğunu düşünüyorum.Hayırlı olur inşallah kardeşim.

 4. fred perry dedi ki:

  This article was certainly data and I enjoyed reading this article. Thanks
  Abercrombie Toptan

 5. msg4 dedi ki:

  Thanks fred perry.I’m glad you enjoy it.In my opinion datas are very significant for having an idea.My principle is that:if anyone does not have enough datas about a topic,he or she shouldn’t have idea about this topic.That’s why my articles always contain necessary datas in this blog.To see your comment is nice.I hope,you’ll continue writing in this blog. I’ll be very happy to see your comments in here. 😉

 6. ray ban store dedi ki:

  I enjoyed the article and thanks in esteem of posting such valuable tidings seeking all of us to faith to, I tyro it both salutary and communicative and I method to put forth it as again as I can.

  ray ban 3025

 7. msg4 dedi ki:

  Özel sebeplerden dolayı uzun süredir bloğa yorum yazmıyordum ve başlık açmıyordum.bu durum bir süre daha devam edecek ama Haye-Ruiz maçının öncesinde ve sonrasında birer yorum yaparım diye düşündüm.

  Hani bazı maçlar vardır.filanca boksörün falanca boksör karşısında şansı sadece bir lucky punch (şanslı yumruk)’a bakar derler.işte haye-ruiz maçı ruiz için tam da şansının sadece bir lucky punch ile sınırlı olduğu bir maç.

  ruiz’in stili haye için avantaj oluşturacaktır diye ruiz dikkat edilirse saldırgan bir boksör ama teknik kapasitesi hayemaker’ın belki çeyreği kadar dahi değil.rakibin üstüne öyle hesabını yaparak da gitmiyor.daha çok bodozlama diyebileceğimiz şekilde gidiyor ve hayemaker’ın da ne kadar iyi kontralar çıkartabilen bir boksör olduğunu mmaçllarını izleyen herkes kabul eder diye düşünüyoruum.bu durumla hayemaker’ın hem son valuev maçına hem de yaptığı diğer maçlara bakarak görülebilecek ferrari gibi hızlı olma balyoz gibi yumruklara sahip olma ve çeşitli özellikleri eklenince ruiz’e bu maçta çok şans vermiyorum.haye’i yine ya kendisi gibi teknik bir boksör ya da klitschkolar gibi boylarının avantajını çok iyi kullanan bir boksör yenebilir bence.

  Ruiz’in bir şansı şu olabilir ama bilindiği gibi ruiz daha önce iki dünya şampiyonluğu yaşamış bir boksör ve 39 yaşına geldiğini düşünürsek 3.sünü de yaşamayı çok ama çok isteyeceğini tahmin etmek zor olmasa gerek.bu yüzden bu maça çok iyi hazırlanmış ve herşeyini ortaya koymuş olacaktır zaten efsane olmasa da gayet iyi bir kariyere sahip bir isim evander holyfield gibi efsane bir boksörü bir kez mağlup edip bir kez de berabere kalması hasim rahman,tony tucker gibi dünya şampiyonnluğu yaşamış bir isimleri mağlup etmesi,valuev’i resmi olarak olmasa da gerçekte mağlup etmiş olması,chagaev gibi bir boksöre karşı mağlup ilan edilse de başa baş hatta yer yer rakibinden üstün bir performansla mücadele etmesi mccline galibiyeti vs. çok iyi olmasa da kötü bir kariyere sahip olmadığını gözler önüne seriyor sanırım.

  gönlüm elbette haye’in kazanmasından yana zaten 39 yaşına gelmiş bir ruiz’in bu maçı kazanmasının boks adına hiçbir anlamı yok.herkes istediğini tutar elbette ama zaten bu maçta ruiz’i desteklediğini söyleyen bir boks severe şaşarım.umarım,inşallah haye kazanır da klitschko-haye maçı içinde tekrar geri sayım başlar.

 8. msg4 dedi ki:

  öyle bir maç oldu ki.ruiz haye’in vurduğu isabetli yumrukların 10’da biri kadar vuramadı hani ezici üstünlük derler ya o ezici üstünlüğün ne olduğunu merak edenler bu maça baksın.bir de klitschkoların elim sende oyununu değil de gerçek anlamda boks seyretmek isteyenlerde bu maça baksın.Hayemaker’ın savunması hakkında hala soru işaretleri olan olabilir.bende de vardı ama artık o soru işaretleri kafamdan kalktı.Haye’in savunması tek kelime ile hız adam öyle bir dövüşüyor köşelerden öyle şimşek gibi kaçıyor ki kimse doğru dürüst yumruk atamıyor.Hayemaker’ı gerçekten sevdiğim için demiyorum.tamamen yaptığım analizlere dayanarak diyorum kihaye’in karşısında ciddi anlamda şansı olan boksörlerin sadece klitschko kardeşlerdir ki onların işi de garanti olmaz.

  Evet sonuçta hayemaker bir kez daha beni yanıltmadı.maçtan önce aynen şu cümleleri yazmıştım.hiç oynamadan kopyala yapıştır yapıyorum
  msg4 Diyor ki:
  Nisan 3, 2010, 8:47 am

  Hani bazı maçlar vardır.filanca boksörün falanca boksör karşısında şansı sadece bir lucky punch (şanslı yumruk)’a bakar derler.işte haye-ruiz maçı ruiz için tam da şansının sadece bir lucky punch ile sınırlı olduğu bir maç.

  ruiz’in stili haye için avantaj oluşturacaktır diye ruiz dikkat edilirse saldırgan bir boksör ama teknik kapasitesi hayemaker’ın belki çeyreği kadar dahi değil.rakibin üstüne öyle hesabını yaparak da gitmiyor.daha çok bodozlama diyebileceğimiz şekilde gidiyor ve hayemaker’ın da ne kadar iyi kontralar çıkartabilen bir boksör olduğunu mmaçllarını izleyen herkes kabul eder diye düşünüyoruum.bu durumla hayemaker’ın hem son valuev maçına hem de yaptığı diğer maçlara bakarak görülebilecek ferrari gibi hızlı olma balyoz gibi yumruklara sahip olma ve çeşitli özellikleri eklenince ruiz’e bu maçta çok şans vermiyorum.haye’i yine ya kendisi gibi teknik bir boksör ya da klitschkolar gibi boylarının avantajını çok iyi kullanan bir boksör yenebilir bence.

  ve sonuç ortada analiz yeteneği derler buna 🙂

 9. msg4 dedi ki:

  Haye’in enseye vurduğu söylenerek de haye’e gerçekten büyük haksızlık yapılıyor.Bazı arkadaşlar ruiz’in hakemi etkilemek ve karizmasını çizdirmemek için (ki 39 yaşına gelmiş olan eski dünya şampiyonu boksörün kariyerinde ilk kez görülecek şekilde zırt pırt yere düşmesinden kaynaklanan karizma çizikliği var)zırt pırt ensesini göstermesinden ve haye’in sürekli tam kulak arkasına vurmasından etkilenmiş olacak.ben sadece ilk roundda ki 2. knock down’da enseye vuruş tespit ettim ki orada da enseye vurarak knock down yapmadı murat erten arkadaşımın belirttiği gibi önce temiz şekilde vurulan yumruklarla grogi olan ruiz sarıldı ve sarılmasından kaynaklı haye’in yanlışlıkla faullü bir vuruşu geldi onda da hakem hemen puanını kırdı zaten onun dışında enseye yaptığı söylenen vuruşların hepsi kulak dibineydi maçı izlerken kulak dibine olduğunu gördüm ama sırf yanlış olmasın diye 2. defa izledim.maçı bir de bu gözle 2.defa izleyen ve objektif gözle bakan arkadaşlarımız da o bölgenin ense değil kulağın tam dibi olduğunu görecektir(ha bir-iki tane haye’in maçlarını at gözlükkleriyle izleyen adları bile ağza alınmaya değmeyecek kişi var onlar istisna) ve oraya yapılan vuruşlarında nizami hatta boksörlerin özellikle kulak dibine vurduğunu da herkes takdir eder.

 10. Riddick Bowe dedi ki:

  Msg Haye yi ne kadar çok sevdiğini bildiğimden sırf seni tebrik etmek için mesaj yazayım dedim 😉
  Tebrik ediyorum Haye yi ve seni…Ben Haye hayranı olmasamda keyif veren her boksu ve boksörü destekliyorum. Bu yüzden Haye de sevdiğim bir boksör…
  Haye nin maçları kesinlikle izleyenleri boksa doyuruyor..Yumruğun her türlüsünü görebiliyorsunuz…
  Dün geceki maçta öyleydi…Enseye vurma meselesine gelince bilerek değil ama hızını alamadığı için 1-2 defa enseye vurdu diye hatırlıyorum. Ama birazda Ruizin ani dönüşleri sebep oldu buna. Haye nin savunmasına gelince hala tereddütlerim var…Çok açık dövüşüyor,hızıyla yumruklardan kaçabiliyor ama çok savruluyor..Ters bir yumrukla kendini yerde bulabilir…Ama şuda bir gerçekki eskiye nazaran çok daha tecrübeli ve kolay kolay rakibe kaptırmıyor kendini… Kaybettiği Carl Thompson maçını hatırlatanlara diyeceğim şuki o maçın tekrarı kolay kolay olmaz…O maçta Haye tecrübesizliğin kurbanı oldu…Rakibe attığı bikaç sert yumruktan hemen sonra seyircilerinde gazıyla yüklendide yüklendi…Daha 2.roundun sonunda nefes nefese kaldı, 3.roundda yumruklarını kaldırmakta güçlük çekiyordu.. Wladimirin Ross Puritty yada Lemon maçlarındaki durumuna benzer bi maçtı. Haye artık rakibe harala gürele dalmaktansa en uygun zamanı bekleyip ani yumruklar çıkartmayı tercih ediyorkş doğru olanda budur…

  Neyse daha fazla uzatmya gerek yok..Tekrardan hem seni hemde Hayeyi tebrik ediyorum.

  Saygılarımla

 11. msg4 dedi ki:

  Mesajın için çok sağol bowe.

  Düşüncelerine genel anlamda katılıyorum.knock down’larda hayemaker’ın tam kulak dibine yaptığı çok sert yumruklarla Ruiz’i grogi durumuna düşürdüğü çok açık ve net bir şekilde görülebilir. 2.defa izleyen ve objektif gözle bakan arkadaşlarımız da o bölgenin ense değil kulağın tam dibi olduğunu görecektir sadece ilk rounddaki knock down pozisyonunda senin de dediğin gibi ruiz’in ani dönüşünden kaynaklı bir enseye vuruş vardı onda da hakem hemen puanını sildi ki o karar bile yanlıştı.

  Valuev maçına kadar haye2in savunması ile ilgili benimde bir kafamda çok ciddi soru işaretleri vardı ama o maçla birliikte kalktı.Şu ruiz maçının wladimir’in maçlarından yumruk almama açısından ne farkı vardı.sadece wladimir solunu ileride tutup rakibi yanaştırmayarak boyunun avantajını çokiiyi kullanarak yumruk almıyor.Haye ise hızının avantajını çok iyi kullanarak yumruk almıyor.dediğin gibi çok kontrollü dövüşüyor öyle rakibe sürekli saldırıp yumruk atmıyor.dikkat edersen hızının avantajını mükemmel kullanarak mücadele mesafesini hep kendi ayarlıyor.gerektiğinde yakın dövüşe girip o hızlı kombinasyonlarıyla indiriyor hayemaker’larını gerektiğinde yumruk almasını neredeyse imkansızlaştıracak kadar mesafeyi ayarlıyor.onun savunması hızı hayemaker guardını kaldırarak dövüşmeyecek tabi sadece haye değil birçok boksör var guard almayan bunu keyiflerinden yapmıyorlar maç boyunca sürekli guardını havada tutmanında bir boksöre getireceği ekstra bir yük vardır.buna rağmen guardını almak mantıklı ama haye gibi aşırı hızlıysan guardını almayarak bundan kar edersin.haye açık dövüşüyor gibi görünse de birçok maçta çok az yumruk alarak guardını sürekli havaada tutup guardının arasından rakibini takip etmeye çalışan birçok boksörden çok ama çok daha az yumruk alarak maçı tamamlar

  Bu haliyle hayemaker karşısında sadece klitschkoların daha avantajlı olabileceğini diğerlerinin şansının ancak bir şanslı yumruğa bağlı oldduğu aşikar.

  sonuçta hayemaker ruiz gibi efsane olmasa da gayet iyi bir kariyere sahip bir isim evander holyfield gibi efsane bir boksörü bir kez mağlup edip bir kez de berabere kalan hasim rahman,tony tucker gibi dünya şampiyonnluğu yaşamış bir isimleri mağlup eden,valuev’i resmi olarak olmasa da gerçekte mağlup etmiş ,chagaev gibi bir boksöre karşı mağlup ilan edilse de başa baş hatta yer yer rakibinden üstün bir performansla mücadele etmiş mccline’i çok iyi dövüşerek yenmiş iyi bir kariyere sahip bir boksörü eze eze yenerek kalitesini dosta düşmmana gösterdi diyorum.

  Saygılarımla

 12. cleef dedi ki:

  david haye güzel bir zafer kazandı ve izleyenleri boksa doyurdu fakat,bu kadar açık dövüşmesi ve savunma zaafları bana hiç güven vermiyor..Sanki sert bir darbede boylu boyunca yere uzanacakmış gibi bir havası var.Ruiz bu boks piyasasında önemli bir isim ama,Bir Arreola,Chambers Povetkin,Tua’nın 2 gömlek gerisinde görüyorum.
  Haye yumruklardan güzel kaçıyoda özellikle bir Arreola,Povetkin,Chambers,Tua karşısında böyle dövüşebilirmi ve dövüşürse ne olur gerçekten merak ediyorum.
  Mesela Arreola,asla geri adım atmıyan bir isim ve rakibe devamlı olarak baskı oluşturuyor,inanılmaz güçlü yumruklarlada önce vücuda ve sonra hedef noktası yüze çalışarak rakibi perişan ediyor,ayrıca çok dayanıklı ve kondisyon sıkıntısıda yok ve rakip nackdavn olduğu zaman David Haye gibi 2 ci veya 3 cü fırsatıda kolay kolay vermaz diye düşünüyorum.zira Povetkin disiplinle fazla açık vermeden rakibe baskı kuran,bunaltan ve etkili yumruklarla rakibi yıratıp sonuca giden bir boksör,David Tua zaten söylemeye gerek yok her boksör için potansiyel bir tehlike,uzun lafın kısası..Haye’nin maçları izleyenlere çok zevk vericek bu bir gerçek ama bu saydığım 3-4 isim karşısında başarılı olabileceği gibi ağır bir hüsrana uğraması beni şaşırtmaz.

 13. msg4 dedi ki:

  Cleef düşüncelerini paylaştığın için teşekkür ederim.

  Şimdi bir platformda birisi beni hedef alarak birşeyler yazmış.ağzının payını vereyim.

  birincisi boksla ilgili bir sayfanın bimem nesiysek açtığımız başlıklarda tarafsız olmak zorundaymışız.bu kişiye lafım şudur ki kör müsün?açtığım başlık yukarıda bak bakalım en ufak bir kişisel yorum var mı?yoksa tamamen bilgi içerikli mi? bir de yukarılarda ingilizce yazılmış bir yorum var.ingilizceden anlamadığın için anlamazsın ama yabancı bir arkadaş bu başlık tamamen bilgi içerikli diye beni tebrik ediyor.sana göz doktoruna gitmeni veya okuma yazmanı ilerletmeni tavsiye ederim.ha yorumlarda ister taraflı olurum ister tarafsız adı üstünde yorum Türk Dil Kurumu sözlüğünden yorumun anlamına bak.

 14. msg4 dedi ki:

  2.si beni ve ona buna sataşmakla eleştirmiş.lafım şudur ki aynaya bak.sürekli kimi platformlarda böyle oluyor.biz öyle yapmayız biz böyle yaparız diye belki tonlarca yorum yazıp ona buna sataşmanın alasını yaapan sizsiniz.bir kimseyi eleştirirken önce aynaya bakacaksın acaba bu özellik bende var mı diye düşüneceksin.biz ona buna sataşmayı sizin kadar iyi bilmeyiz.

 15. msg4 dedi ki:

  3.sü beni kendini övmekle eleştirmiş.orada da sana yetişemeyiz.birkaç tane klitschko maçında klitschkolar kazanır dedi diye neredeyse kendini boks bilgini ilan edecek yorumlar yapan.defalarca yanlış tahminlerine şahit olduğum halde ne dediysek çıktı diye saçmalayan kişilerin kimseyi kendini övmekle eleştirmesi haddi değil.dediğim gibi önce aynaya bakacaksın.

 16. msg4 dedi ki:

  ama bu kişiyi de anlayabiliyorum.kıskançlığa yakalanmış ne yaparsın.analiz kabiliyetinden yoksun olduğunu kendi yorumları ile benimkileri kıyaslayınca net şekilde anlamış olacak ki kıskançlıktan köpürüyor şimdi bi bakalım kim ne demiş ne olmuş.

  msg4 Diyor ki:
  Nisan 3, 2010, 8:47 am
  Hani bazı maçlar vardır.filanca boksörün falanca boksör karşısında şansı sadece bir lucky punch (şanslı yumruk)’a bakar derler.işte haye-ruiz maçı ruiz için tam da şansının sadece bir lucky punch ile sınırlı olduğu bir maç.

  ruiz’in stili haye için avantaj oluşturacaktır diye ruiz dikkat edilirse saldırgan bir boksör ama teknik kapasitesi hayemaker’ın belki çeyreği kadar dahi değil.rakibin üstüne öyle hesabını yaparak da gitmiyor.daha çok bodozlama diyebileceğimiz şekilde gidiyor ve hayemaker’ın da ne kadar iyi kontralar çıkartabilen bir boksör olduğunu mmaçllarını izleyen herkes kabul eder diye düşünüyoruum.bu durumla hayemaker’ın hem son valuev maçına hem de yaptığı diğer maçlara bakarak görülebilecek ferrari gibi hızlı olma balyoz gibi yumruklara sahip olma ve çeşitli özellikleri eklenince ruiz’e bu maçta çok şans vermiyorum.haye’i yine ya kendisi gibi teknik bir boksör ya da klitschkolar gibi boylarının avantajını çok iyi kullanan bir boksör yenebilir bence.

  ve haye ruiz maçınınj sonucu ortada.haye ruiz’i ezip geçiyor.bırak da kendimizi övelim zira analiz kabiliyeti derler buna 🙂

  bir de diğer arkadaşın yorumunu size aktarayım
  Birçok forumda haye’in nakavtla galip geleceği düşüncesi hakimken kendisinin düşüncesi ruiz gibi tecrübeli ve dayanıklı bir isimin kilo vermesi neticesiyle haye’e zor anlar yaşatacağıymış.ruiz’in stili haye’e ters gelirmiş.o yüzden haye böyle bir rakip seçmekle büyük hata yapmış,yok seçmemişte WBA’in baskısı ile ringe çıkıyorsa da şanssızlık yaşamışmış.haye nakavtçı ve sert yumruklara sahip boksör diye herkesi nakavt edecek diye birşey yokmuş (ki böyle diyen olmadı ama arkadaş her ruiz gibi saldırgan boksörün her boksöre ters geleceğini sanıyor

  ve haye-ruiz maçının sonucu ortada.haye ruiz’i ezip geçiyor. buna da analiz kabiliyetinden bihaberlik derler 🙂

 17. msg4 dedi ki:

  Birde sanırım algılama sorunu olan bir kişi yukarıda yazdıklarımı kendisinin başka birisiyle girdiği önemsiz bir diyalogdan dolayı yazdığımı sanıp bana cevap yetiştirmeeye çalışmış.yav kardeşim senin saçma sapan diyaloglarını ne kaaale alan var ne de değer verip cevap veren var.hakaret etmiyorum sadece sanırım algılama sorunun var olabilir.bu da bir hastalıktır.bir de bana d…varlık diye kişisel hakaret etmiş.ben burada belki çok sert yorumlar yapıyorum ama kimseye direkt hakaret manasına gelen kelime kullanmıyorum.kullanmamaya da devam edeceğim zaten buna tek kelime bile hakaret etmem zira bu kişi hakaret etmek için bile olsa kaaale alınıp cevap verilecek birisi olmadığını açıkca gösteriyor.

  öbürü de tutmuş. bana yönelttiği eleştirilere cevap verdim diye birileriyle daha önce aramızda geçen bazı özel şeylerden bahsetmiş.onlara verilecek çok ama çok cevabım var ama vermiyorum zira hem okuyucuları kendi özel ilişkilerimle sıkmam istemem hem de her lafa verilecek cevabım vardır ama lafa bakarım laf mı diye.

 18. msg4 dedi ki:

  Adını zikretmeye lüzum görmediğim adını zikretmeden de olsa kendisiyle muhattab oluyo gibi bi konuma gelmekten fevkalade rahatsızlık duyduğum şahıs hala cümle içinde gazel,uzun hava gibi kelimeler kullanıp kendi çapında ağdalı cümle yazmaya çalışarak yukarıda yazdığım şeyleri bununla başkası arasında geçen bir diyalogdan dolaayı yazdığımı sanıyor.aslında baana dönük birşey yazmıştı ama kendisiyle tartışmak istemediğim için biri aracılığıyla o yazdığına cevap vermeyeceğimi ona da artık birşey yazmaamasını istediğimi belirtmiştim ama onun üstüne yine yazmış.Umarım yukarda yazdıklaarımın muhattabı onları bu şahsa değil kendisineyazdığımı buna anlatır.bir de hakkımda inkar ediyor gibi bir cümle kullanıp iyice haddini aşmış.sen kimsin ki sana yazdığım şeyi inkar edecem.kaldı ki Allah’a hamdolsun en güzel özelliklerimden biri dürüstlüğümdür olan bir gerçeği inkar etmem. neyse bu sinir bozucu saçmalıklara cevap vermeye lüzum yok.birde kendine göre saçma sapan mantıksal çıkarımlar yapmış daha hala aynı iddiaya devam etmesi halinde cevap vermeyeceğimi şimdiden belirteyim.

 19. msg4 dedi ki:

  bir de bana yaptığı kişisel bi hakaretin aslında hakaret 0olmadığını kanıtlamaya çalışmışki evlere şenlik.bu saçmalıklarada cevap verecek değilim zira her lafa verilecek cevabım vardır ama lafa bakarım laf mı diye adama bakarım adam mı diye.bu kişiyede hakaret etmem iki nedeni var 1.si bu blogda seviyeli bir ortamın sağlanması için hakaret etmek yasaktır.2.si blog kuralı olmasa da bir kişiye hakaret etmek onu muhattab almak demektir.inanın kendisini hakaret etmek için dahi olsa muhattab alınacak değerde görmüyorum.

  birader eskiden ne saçmalamış diye okurdum ama bundan sonra saçma sapan tarafsızlıktan uzak yorumlarını okumaya bile niyetim yok değil cevap vermek.

  daha kaçarak dövüşmenin korkaklık değil bir taktik olduğunu dünyanın gelmiş geçmiş en büyük boks efsanesi kabul edilen Muhammed Ali’nin sürekli bu taktiği uyguladığını hatta kendisini bu konuma yükselten şeyin de bu taktik olduğunu bilemyecek kadar bokstan bihaber biriyle haye’in zaten bundan dolayı ali’ye benzetildiğine bu konuya hayranı olduğun wladimir klitschko’nun antrenörü steward’ın bile değindiğini ilmeyecek kadar bokstan bihabersin zaten guard almadan dövüşme stilini benimsemiş haye’e korkak diyen bir insanla ne konuşulabilir ki haye’in hızını kullanıp yumruklardan sıyrılmasını,rakibi üstüne çekip kontralarla sonuca gitmesine haye’in cesaretini valuev maçında 12 round boyunca kaçarken gördük diyecek kadar derinlikten uzak sığ yorumlar yapan tarafsızlıktan bihaber olduğunu ortaya koyan biriyle gereksiz yere muhattab olmak istemiyorum.sadece bu da değil anlamadığını belgeleyecek daha başka haye konusunun dışında bundan geri kalmaayacak saçmalıklarında var.uzun uzun anlattırma bana anlatırsam roman gibi yazabilirim. işte bunlar yüzünden aldığım karar doğrultusunda artık senin yorumlarını okumayacam bile sadece benle ilgili birşey var mı diye göz gezdiririm yoksa okumaya tenezzül etmem .değil cevap vermek okumak bile zaman kaybı.dediğim gibi senin o saçma sapan diyaloğuna cevap veren yok.beni hedef almadığın sürecede sana cevap veren olmayacak bundan sonra o yüzden kendi çapında beni karıştırmadan ne yazarsan yaz lütfen.

 20. msg4 dedi ki:

  Öncelikle okuyuculardan özür diliyorum ama bu adı ağza alınmaya bile değmeyecek kişiye haddini bildirmem gerekiyor.aslında buna kişi bile demek istemiyorum ama hakaret olmasın diye mecburen kişi ifadesini kullanıyorum.bu kişi ile muhattab olmaktan son derece rahatsızım ama bu kişi benim üstümden prim yapmaya çok mraklı anlaşılan.hala utanmadan yukarıda yaptığım eleştirileri kendisine yazmadığımı söylediğim halde bu kişi kendisine yazdığımı iddia ediyor.yok 180 derece döneceksin yok bilmem ne birşeyler gevelemiş kendi çapında bir de ona yazdığımı belgelerle kanıtlamışmış.gerçekten komik arkadaş çok açık oturum programı izliyor sanırım.belgemi istiyorsun al sana belge al tokat gibi yüzünde patlasın belge

  Not: Boksla ilgili bir sayfada, o sayfanın sahibi, editörü veya yazarı iseniz açtığınız başlıklarda tarafsız olmak zorundasınız. Ona buna sataşarak ve kendinizi överek bir yerlere gelemezsiniz. Zamanında bazı kararlar almıştık ve ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı.(umarım bu yazıyı buraya koydum diye kimse beni mahkemeye vrmekle tehdit etmez zira bu algılama sorunu olduğunu düşündüğüm kişinin başka türlü algılamasının yolu yoktu.)
  şimdi oku bakalım yukarıda yazdıklarımı birebir bunlarla örtüşüyor mu örtüşmüyor mu bunlara cevap niteliği taşıyor mu taşımıyor mu diye artık yukarıda yazdıklarımı 2.defa okuyup hala onları sana yazdığımı iddia edersen bu zeka seviyenin normalın altında olduğunu gösterir zira normal zeka seviyesine sahip her insan o lafların nereye gittiğini anlar.onu anlayamayacak kapasitedeysen zaten daha sana cevap vermem zira zeka seviyesi çok çok düşük insanlarlaa muhattab olmaktan hoşlanmam. artık bu saana kapak olur inşallah.tekrar ediyorum girdiğin okunmaya bile değme saçma sapan diyalogları ne kaale alan var.ne de onlara cevap veren var.şimdi anladın dimi kime yazmışım hadi artık ne olur düş yakamdan bana cevap yazma zira belki bin kere söylediğim gibi se-ni mu-hat-tab o-la-rak gör-mü-yo-rum

 21. msg4 dedi ki:

  Bir de bana yine ukelalık yapıyorsun demiş.bu kişi bi kere daha beni ukelalık yapmakla suçlamıştı.sonrasında başka bir arkadaş kusura bakma ama burda ukelalık yapan sensin ddiyerek sonrasında buna ağzının payını vermişti.o da ukela lafına çok alınmış onun davasını görmüştü.
  Neyse aslında David Haye’in stiline korkaklık kaçma dememişte ben öyle gösterip buna çamur atıyormuşum.bir de herhalde politikacılık oynamak istiyor.komik şekilde belge diyor.şimdi yorum yazdığı blogdaki haye röportajı başlığını açan herkes oraya yazdığı haye’in cesaretini,deli fişekliğini valuev maçında 12 round boyunca kaçarken gördük yorumunu(bu saçmalıklar yorum kelimesini bile haketmiyor gerçi)görebilir.şimdi bu söz ne anlama geliyor.

  ayrıca bilgehan demir’in sitesine girip haye ruiz’e havlu attırdı başlığını tıklayıp oradaki yorumları okuyan herkes bu kişinin cesur olduğu söylenen haye son iki maçta kaçak dövüştü bir yumruk alınca bir dakika boyunca geri adım attığı gözlerden kaçmadı cümleciklerini okuyabilir.şimdi böyle konuşan biriyle muhattab olmaktan rahatsız olmayim de ne yapayım.boksu boks olarak değil sokak dövüşü olarak izliyor.geri adım atmaymış,o geri adım atma olayına sokak kavgasında kaçma denir denir.gerçi senin kadar çok saçmalayan birinin bunlardan anlayacağını sanmam ama b-hop,prince naseeem hamed,muhammed ali,david haye,roy jones vs vs gibi isimler sürekli geri adım atar ayak oyunları yaparki rakibi üzerine çekip kontra vursun daha geri adım atmayı kaçma olarak yorumlayacak kadar bokstan bi-ha-ber-sin.boksu sokaak kavgası gözüyle izlediğin nasılda belli oluyor.daha bokstan anlamadığını kanıtlayacak çok örnek veririim ama uzatmak istemiyorum ve senin gibi biriyle mu-hat-tab olmak is-te-mi-yo-rum.hani boksta sikletler vardır ya bu da bi siklet işidir git kendi sikletinde biri bul onunla tartış bana laf yetiştirme emi güzel kardeşim.bak vaktim çok değerli sana cevap vererek vaktimi boşa harcamama sebep olma

 22. msg4 dedi ki:

  adını anmak istemediğim bir platformda hala şahsımla ilgili şeyler yazılıyor.cevap vermiyorum.yok bana verilen cevap şu yok eskiden şöyle olmuştu böyle olmuştu şimdi cevap vermeye kalksam her kelimesine karşılığını veririm ama okuyucuya saygısızlık olur.zira kimseyi ilgilendirmeyen şeyler onu da geçtim önemsemiyorumda zaten zira şahsımı hedef almadığı müddetçe bu kişilerin yorumlarını bile okumayacam onlarda şahsımla ilgili yazmadan yorum yapsınlar.

 23. Terry Malloy dedi ki:

  msg,seni ve David Hayeyi kutlarım,tebrikler

 24. msg4 dedi ki:

  Sağol Alp çok teşekkürler.

 25. la martina dedi ki:

  I organize this postal service to be rather useful. I am using it in a gazette I am article at college.

  [url=http://lamartina.iblog.my/]La Martina[/url]

 26. msg4 dedi ki:

  Ok,i’m glad you’re using it

 27. Sinan dedi ki:

  Haye Ruiz karşısında iyi bir ağır sıklet olduğunu dosta düşmana gösterdi. Haye’nin direk Klitschko’lardan biri ile ringe çıkmasını isterim ancak gerçekçi olmak gerekirse Haye vs. Chagaev daha gerçekçi olurdu. Kazanan da Klitschko’lardan biri ile ringe çıkardı.

 28. msg4 dedi ki:

  Yorumunuz için teşekkür ederim sinan bey.aynen katılıyorum haye ruiz karşısında ne kadar iyi bir ağırsiklet olduğunu dosta düşmana gösterdi zira haye deyim yerindeyse tek kişilik maç gibi oynadı.Haye karşısında hiçbir varlık gösteremeyen eski wba dünya şampiyonu ruiz efsane evander holfield ile yaptığı 3 maç’ın birinden beraberlikle diğerinden galibiyetle ringden ayrılan, hasim rahman,tony tucker gibi dünya şampiyonnluğu yaşamış bir isimleri mağlup eden,bir dğer dünya şampiyonu chagaev karşısında mağlup olsa da başa baş hatta zaman zamanda üstün bir performans ortaya koyan, ,valuev’i resmi olarak olmasa da gerçekte mağlup eden,kirk johnson,jameel mccline gibi boksörleri mağlup etmiş çok kariyerli bir boksördü.

  Hayemaker’ın biri hariç ruiz’in enseye vurduğunu iddia etttiği pozisyonların hepsinde enseye değil tam kulağın arksına vurduğunu da tartışmaaya gerek yok yani anaasının ak sütü gibbi temiz bir galibiyet aldı.ha ilk başta enseye vurmuş gibi görülmesi normal ama maçı 2.defa acaba nereye vurmuş gözüyle izleyen her insaf sahibi insanın kulak dibine vurduğunu göreceği muhakkak.

  haye er ya da geç klitschkolar ile maç ypar diye düşünüyorum (tabi haye veya klitschkolardan biri ünvannını kaybetmezse) hayemaker karşısında sadece klitschkoların daha avantajlı olabileceğini diğerlerinin şansının ancak bir şanslı yumruğa bağlı olduğu aşikar.

  Valuev maçına kadar haye’in savunması ile ilgili benimde kafamda çok ciddi soru işaretleri vardı ama o maçla birliikte kalktı.Şu ruiz maçının wladimir’in maçlarından yumruk almama açısından ne farkı vardı.sadece wladimir solunu ileride tutup rakibi yanaştırmayarak boyunun avantajını çok iyi kullanarak yumruk almıyor.Haye ise hızının avantajını çok iyi kullanarak yumruk almıyor. çok kontrollü dövüşüyor öyle rakibe sürekli saldırıp yumruk atmıyor. hızının avantajını mükemmel kullanarak mücadele mesafesini hep kendi ayarlıyor.gerektiğinde yakın dövüşe girip o hızlı kombinasyonlarıyla indiriyor hayemaker’larını gerektiğinde yumruk almasını neredeyse imkansızlaştıracak kadar mesafeyi ayarlıyor.onun savunması hızı haye bu haliyle savunma anlamında çok sorun yaşamaz zira ağırsiklette şu an haye’den hızlısı yok aktif boksörler içerisinde ha tutup da welter siklet boksörlerini baz alırsanız o zaman haye aslında çok hızlı değil diyebilirsiniz 🙂 hayemaker guardını kaldırarak dövüşmeyecek tabi sadece haye değil birçok boksör var guard almıyor bunu keyiflerinden yapmıyorlar maç boyunca sürekli guardını havada tutmanında bir boksöre getireceği ekstra bir yük vardır.o yükten kaçmak ve rakibi daha çok üstüne çekip kontra vurmak için yapılan bir taktik.buna rağmen guardını almak mantıklı ama haye gibi aşırı hızlıysan guardını almayarak bundan kar edersin.haye açık dövüşüyor gibi görünse de birçok maçta çok az yumruk alarak guardını sürekli havaada tutup guardının arasından rakibini takip etmeye çalışan birçok boksörden çok ama çok daha az yumruk alarak maçı tamamlar.bunu zira haye’in cruiser siklet ve ağırsiklette yaptığı maçların hepsinde böyle oldu.

  Saygılarımla

 29. Gucci Shoes dedi ki:

  Cheers for publishing this it was helpful for a paper I am currently writing for my finals. Thanks

  [url=http://www.guccidiscountstore.com]Discount Gucci Store[/url]

 30. msg4 dedi ki:

  your welcome.I’m glad my writing helps you for your finals but i wonder that is it really helps you ? or you’re writing these comments for only Shoe commercial 🙂 please be honest

 31. Gucci Shoes dedi ki:

  Thank you for creating this it was helpful for a paper I am now writing for my thesis. Thanks

  [url=http://www.guccidiscountstore.com]Discount Gucci Shoes[/url]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: